Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti, sağlıklı beslenmenin temellerini Akdeniz’in geleneksel tatları ve pişirme yöntemleriyle harmanlamaktadır. Kalp dostu bir beslenme planı arıyorsanız, Akdeniz diyeti sizin için doğru olabilir.

Neden Akdeniz Diyeti?

Akdeniz diyetine ilgi, 1960’larda koroner kalp hastalığının Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde ABD ve Kuzey Avrupa’ya göre daha az ölüme neden olduğu gözlemiyle başladı. Daha sonraki çalışmalar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalık için azaltılmış risk faktörleri ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Akdeniz diyeti, Amerikalılar için sağlığı geliştirmek ve kronik hastalıkları önlemek için Beslenme Kılavuzları tarafından önerilen sağlıklı beslenme planlarından biridir.

Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme modeli olarak ve Birleşik Ulusal Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından somut olmayan bir kültürel varlık olarak kabul edilmektedir.

Şunu incelemenizi öneriyoruz: Bütçeye Uygun Proteinler

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz diyeti, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin geleneksel mutfağına dayalı bir beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinin tek bir tanımı olmasa da, genellikle sebzeler, meyveler, tam tahıllar, fasulye, kabuklu yemişler ve tohumlar ve zeytinyağında yüksektir.

Akdeniz diyeti neler içerir?

 • Günlük sebze, meyve, tam tahıl ve sağlıklı yağ tüketimi
 • Haftalık balık, kümes hayvanları, fasulye ve yumurta alımı
 • Orta porsiyonlarda süt ürünleri
 • Sınırlı kırmızı et alımı

Akdeniz diyeti diğer önemli unsurları, yemekleri aile ve arkadaşlarla paylaşmak, bir kadeh kırmızı şarabın tadını çıkarmak ve fiziksel olarak aktif olmaktır.

Akdeniz Usulü Yemek

Akdeniz diyetini denemekle ilgileniyor musunuz? Bu ipuçları, başlamanıza yardımcı olacaktır:

 • daha fazla meyve ve sebze yiyin. Günde 7-10 porsiyon meyve ve sebze yemeyi hedefleyin.
 • Tam tahılları tercih edin. Tam tahıllı ekmek, mısır gevreği ve makarnaya geçin. Bulgur ve farro gibi diğer tam tahıllarla denemeler yapın.
 • Sağlıklı yağlar kullanın. Yemek pişirirken tereyağı yerine zeytinyağı deneyin. Ekmeğin üzerine tereyağı veya margarin koymak yerine aromalı zeytinyağına batırmayı deneyin.
 • Daha çok deniz ürünü ye. Haftada iki kez balık yiyin. Tatlı veya su dolu ton balığı, somon, alabalık, uskumru ve ringa balığı sağlıklı seçeneklerdir. Izgara balığın tadı güzeldir ve çok az temizlik gerektirir. Derin yağda kızartılmış balıktan kaçının.
 • Kırmızı eti azaltın. Et yerine balık, kümes hayvanları veya fasulye kullanın. Et yerseniz, yağsız olduğundan emin olun ve porsiyonları küçük tutun.
 • Biraz süt ürünlerinin tadını çıkarın. Az yağlı Yunan veya sade yoğurt ve az miktarda çeşitli peynirler yiyin.
 • Renklendirin. Otlar ve baharatlar lezzeti artırır ve tuz ihtiyacını azaltır.

Akdeniz diyeti, lezzetli ve sağlıklı bir yemek yeme şeklidir. Bu tarz yemeğe geçen birçok insan, asla başka türlü yemeyeceklerini söylüyor.

Şunu incelemenizi öneriyoruz: Zayıflama Yöntemleri Egzersiz ve Motivasyon

Zayıflama Tüyoları Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti

 

FAQ

Daha sonraki çalışmalar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalık için azaltılmış risk faktörleri ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Akdeniz diyetini denemekle ilgileniyor musunuz? Bu ipuçları, başlamanıza yardımcı olacaktır.

Günlük sebze, meyve, tam tahıl ve sağlıklı yağ tüketimi Haftalık balık, kümes hayvanları, fasulye ve yumurta alımı Orta porsiyonlarda süt ürünleri Sınırlı kırmızı et alımı

Akdeniz diyeti, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin geleneksel mutfağına dayalı bir beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinin tek bir tanımı olmasa da, genellikle sebzeler, meyveler, tam tahıllar, fasulye, kabuklu yemişler ve tohumlar ve zeytinyağında yüksektir.

Yorum Yapılmamış