Canan Karatay Diyetinde İnsülin Direnci

Canan Karatay Diyetinde İnsülin Direnci temel olarak Karatay Diyeti de yasakladığı yiyecekler, unlu mamuller ve hamur işleri, abur cubur ve şekerler, gazlı içecekler ve alkollü içecekler, meyve suları ve diğer tatlı içecekler, ekmek, her türlü işlenmiş gıda ve şarküteri gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler ve sadece sınırlı miktarda meyveye izin verir. Karatay Diyeti nde Bunun nedeni, Dr. Canan Karatay’ın kilo alımının başlıca nedeni olarak gördüğü leptin ve insülin direnci döngüsünün kırılmasıdır .

Kitabında bu iki temel hormonun işlevlerini anlatıyor. İnsülin, gelecekte vücut için yakıt olarak kullanılmak üzere kan şekerinin trigliserit (yağ) olarak depolanmasında yer alan bir hormondur. Leptin hormonu ise depolanmış trigliseridleri hemen yakıt olarak kullanılmak üzere kan şekerine dönüştürür ve insülin salınımını engeller. Karatay, depolanan yağların yakılmasının kilo kaybına neden olduğunu, bu nedenle kilo kaybının esas olarak leptinin işini düzgün bir şekilde yapmasına bağlı olduğunu söylüyor.

Ayrıca şuna bakmalısın: Paleo Diyeti

Zayıflama Tüyoları Canan Karatay Diyetinde İnsülin Direnci

Canan Karatay Diyetinde İnsülin Direnci

Canan Karatay Diyetinde Neler Yasak

Çok yemek yiyenler ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle kilo sorunları yaşayanlar, kan dolaşımında insülin ve leptini sürekli dolaşımda tutuyorlar. “Bunlar sürekli dolaşımda olduklarında, leptin ve insülin reseptörleri artık hormonların uyarılarına cevap veremeyecek kadar yıpranırlar. Buna dejeneratif hastalıkların büyük çoğunluğunun başlıca nedeni olan insülin direnci deniyor ”diyor Karatay. İnsülin direncinin, leptinin pankreas dokusunu düzgün bir şekilde etkilemesini engellediğini ve sonuç olarak artık insülin salınımını engelleyemediğini ve bunun da bitmeyen bir yağ depolama döngüsü yarattığını söylüyor.

Ayrıca şuna bakmalısın: Su Diyeti

Karatay’a göre insülin direnci döngüsünü kırmanın tek yolu, artan egzersiz ve düşük glisemik indeksi (GI) olan yiyeceklerin, yani sağlıklı karbonhidratların tüketimidir. Düşük GI gıda uzun vadede açlığı gidermeye yardımcı olur. Bu tür yiyeceklerin tüketilmesi açlığı önler ve fazla yemek yeme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu nedenle, insülin salınımını ve dolayısıyla insülin direncini önlemeye yardımcı olurlar. Başlıca düşük GI gıdalar, proteinler ve ardından çiğ sebzelerdir. Sebzelerin GI değeri pişirildikten sonra düşer, bu nedenle Karatay Diyeti çiğ tüketilmesini önerir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Yorum Yapılmamış