Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet (veya kısaca keto diyeti), birçok sağlık yararı sunan düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Ketojenik diyet aslında birçok çalışma, bu tür bir diyetin kilo vermenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ketojenik diyetlerin diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalığına karşı bile faydaları olabilir. Zayıflama Kürleri Uzmanından Limonlu Kürler tarifine de bakabilirsiniz.

İşte ketojenik diyet için ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyetAtkins ve düşük karbonhidrat diyetleriyle birçok benzerliği paylaşan çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Keto diyeti karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve onu yağ ile değiştirmeyi içerir. Karbonhidratlardaki bu azalma, vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar. Bu olduğunda, vücudunuz enerji için yağ yakmada inanılmaz derecede verimli hale gelir . Ayrıca karaciğerdeki yağı , beyin için enerji sağlayabilen ketonlara dönüştürür. Ketojenik diyet, kan şekeri ve insülin seviyelerinde önemli düşüşlere neden olabilir. Bu, artan ketonlarla birlikte bazı sağlık yararlarına sahiptir.

Zayıflama Tüyoları Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

Keto diyeti düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürür ve vücudun metabolizmasını karbonhidratlardan yağ ve ketonlara kaydırır.

Ketojenik Diyet Türleri

Ketojenik diyet aşağıdakiler dahil çeşitli versiyonları vardır:

 • Standart ketojenik diyet (SKD): Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyettir. Tipik olarak% 70 yağ,% 20 protein ve sadece% 10 karbonhidrat içerir.
 • Döngüsel ketojenik diyet (CKD): Bu diyet, 5 ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat günü gibi daha yüksek karbonhidrat geri besleme dönemlerini içerir.
 • Hedeflenen ketojenik diyet (TKD): Bu diyet, antrenmanlara karbonhidrat eklemenizi sağlar.
 • Yüksek proteinli ketojenik diyet: Bu, standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir . Oran genellikle% 60 yağ,% 35 protein ve% 5 karbonhidrattır.

Keto diyeti Bununla birlikte, yalnızca standart ve yüksek proteinli ketojenik diyetler kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Döngüsel veya hedeflenmiş ketojenik diyetler daha gelişmiş yöntemlerdir ve öncelikle vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Bu makaledeki bilgiler çoğunlukla standart ketojenik diyet (SKD) için geçerlidir, ancak aynı ilkelerin çoğu diğer sürümler için de geçerlidir.

Ketozis Nedir?

Ketosiz nedir sorusunun cevabı vücudunuzun karbonhidrat yerine yağı yakıt olarak kullandığı metabolik bir durumdur.

Karbonhidrat tüketiminizi önemli ölçüde azalttığınızda, vücudunuzun hücreler için ana enerji kaynağı olan glikoz (şeker) tedarikini sınırladığınızda ortaya çıkar.

Ketojenik bir diyet uygulamak, ketozise girmenin en etkili yoludur. Genel olarak bu, karbonhidrat tüketimini günde yaklaşık 20 ila 50 gramla sınırlamayı ve et, balık, yumurta, kuruyemiş ve sağlıklı yağlar gibi yağları doldurmayı içerir.

Protein tüketiminizi hafifletmek de önemlidir. Bunun nedeni, proteinin yüksek miktarlarda tüketilmesi halinde glikoza dönüştürülebilmesidir, bu da ketoza geçişinizi yavaşlatabilir.

Pratik aralıklı oruca da daha hızlı ketozisi girmenize yardımcı olabilir. Aralıklı oruç tutmanın birçok farklı biçimi vardır, ancak en yaygın yöntem, yiyecek alımını günde yaklaşık 8 saat ile sınırlandırmayı ve kalan 16 saat boyunca oruç tutmayı içerir.

Ketoz, vücudunuzun karbonhidrat yerine yağı yakıt olarak kullandığı metabolik bir durumdur. Diyetinizi değiştirmek ve aralıklı oruç tutmak ketoza daha hızlı girmenize yardımcı olabilir. Bazı testler ve semptomlar ayrıca ketozise girip girmediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Ketojenik Diyetler Kilo Vermeme Yardımcı Olur Mu?

Ketojenik diyet, kilo vermenin ve hastalık için risk faktörlerini azaltmanın etkili bir yoludur. Aslında araştırmalar ketojenik diyetin kilo vermede düşük yağlı diyet kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Ketojenik diyet, düşük yağlı bir diyetten biraz daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu genellikle daha az açlıkla olur.

Diyabet Ketojenik Diyetler

Diyabet, metabolizmadaki değişiklikler, yüksek kan şekeri ve bozulmuş insülin fonksiyonuyla karakterizedir.

Ketojenik diyet, tip 2 diyabet , prediyabet ve metabolik sendromla yakından bağlantılı olan fazla yağı kaybetmenize yardımcı olabilir .

Daha eski bir çalışma, ketojenik diyetin insülin duyarlılığını% 75 oranında artırdığını buldu.

Tip 2 diyabetli kadınlarda yapılan küçük bir çalışma, 90 gün boyunca ketojenik bir diyetin ardından, uzun vadeli kan şekeri yönetiminin bir ölçüsü olan hemoglobin A1C düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Tip 2 diyabetli 349 kişide yapılan bir başka çalışmada, ketojenik diyet uygulayanların 2 yıllık bir süre içinde ortalama 26,2 kilo (11,9 kg) kaybettiği bulundu. Bu, kilo ile tip 2 diyabet arasındaki bağlantı düşünüldüğünde önemli bir avantajdır.

Dahası, kan şekeri yönetiminde iyileşme yaşadılar ve çalışma süresince katılımcılar arasında belirli kan şekeri ilaçlarının kullanımı azaldı.

Ketojenik Diyetin Yararları

Ketojenik diyet aslında epilepsi gibi nörolojik hastalıkları tedavi etmek için bir araç olarak ortaya çıktı .

Araştırmalar, diyetin çok çeşitli farklı sağlık koşulları için faydaları olabileceğini göstermiştir:

 • Kalp hastalığı. Ketojenik diyet, vücut yağı , HDL (iyi) kolesterol seviyeleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Kanser. Diyet şu anda kanser için ek bir tedavi olarak araştırılıyor çünkü tümör büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
 • Alzheimer hastalığı. Keto diyeti, Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmaya ve ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir .
 • Epilepsi. Araştırmalar, ketojenik diyetin epileptik çocuklarda nöbetlerde önemli azalmalara neden olabileceğini göstermiştir.
 • Parkinson hastalığı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bir çalışma diyetin Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.
 • Polikistik yumurtalık sendromu. Ketojenik diyet, polikistik over sendromunda önemli bir rol oynayabilen insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Beyin yaralanmaları. Bazı araştırmalar diyetin travmatik beyin yaralanmalarının sonuçlarını iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Ketojenik bir diyet, özellikle metabolik, nörolojik veya insülinle ilgili hastalıklarda birçok sağlık yararı sağlayabilir.

Ketojenik Diyette Yenilmemesi Gerekenler

Karbonhidratı yüksek olan yiyecekler sınırlandırılmalıdır.

İşte ketojenik diyette azaltılması veya ortadan kaldırılması gereken yiyeceklerin bir listesi:

 • şekerli yiyecekler: soda, meyve suyu, tatlılar, kek, dondurma, şeker vb.
 • tahıllar veya nişastalar: buğday bazlı ürünler, pirinç, makarna, tahıl vb.
 • meyve: çilek gibi küçük meyveler hariç tüm meyveler
 • fasulye veya baklagiller: bezelye, barbunya, mercimek, nohut vb.
 • kök sebzeler ve yumrular: patatesler, tatlı patatesler, havuçlar, yaban havucu vb.
 • az yağlı veya diyet ürünleri: az yağlı mayonez, salata sosları ve çeşniler
 • bazı çeşniler veya soslar: barbekü sosu, ballı hardal, teriyaki sosu, ketçap vb.
 • sağlıksız yağlar: işlenmiş bitkisel yağlar, mayonez vb.
 • alkol: bira, şarap, likör, karışık içecekler
 • şekersiz diyet gıdalar: şekersiz şekerler, şuruplar, pudingler, tatlandırıcılar, tatlılar vb.
Zayıflama Tüyoları Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet Önerileri

Kısaca tahıllar, şekerler, baklagiller, pirinç, patates, şeker, meyve suyu ve hatta çoğu meyve gibi karbonhidrat bazlı gıdalardan kaçının.

Ketojenik Diyette Öneriler

Öğünlerinizin çoğunu bu yiyeceklere dayandırmalısınız:

 • et: kırmızı et, biftek, jambon, sosis, pastırma, tavuk ve hindi
 • yağlı balık: somon, alabalık, ton balığı ve uskumru
 • yumurtalar: otlatılmış veya omega-3 tam yumurta
 • tereyağı ve krema: otla beslenen tereyağı ve yoğun krema
 • peynir: çedar, keçi, krema, mavi veya mozzarella gibi işlenmemiş peynirler
 • fındık ve tohumlar: badem, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği, chia tohumu vb.
 • sağlıklı yağlar: sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı
 • avokado: bütün avokado veya taze yapılmış guacamole
 • düşük karbonhidratlı sebzeler: yeşil sebzeler, domates, soğan, biber vb.
 • çeşniler: tuz, karabiber, otlar ve baharatlar.

Diyetinizi çoğunlukla tek bileşenli yiyeceklere dayandırmak en iyisidir. Bütçeye Uygun Diyet

Diyetinizin çoğunu et, balık, yumurta, tereyağı, fındık, sağlıklı yağlar, avokado ve bol miktarda düşük karbonhidratlı sebze gibi yiyeceklere dayandırın.

FAQ

Ketojenik diyet (veya kısaca keto diyeti), birçok sağlık yararı sunan düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. 

Listeyi yukarıda görebilirsiniz.

Öğünlerinizin çoğunu yukarıdaki yiyeceklere dayandırmalısınız:

Öğünlerinizin çoğunu yukarıdaki yiyeceklere dayandırmalısınız:

Karbonhidratı yüksek olan yiyecekler sınırlandırılmalıdır. Yukarıda ketojenik diyette azaltılması veya ortadan kaldırılması gereken yiyeceklerin listesi bulunuyor.

Diyabet hastaları da Ketojenik Diyet uygulayabilir.

Yorum Yapılmamış