Muzun Diyete Yararları

Muzun diyete yararları muzlar son derece sağlıklı ve lezzetlidir. Muzun diyete yararları birkaç temel besin içerirler ve sindirim, kalp sağlığı ve kilo kaybı için faydalar sağlarlar. Çok besleyici olmalarının yanı sıra, aynı zamanda oldukça uygun bir atıştırmalık besindir. Muzun bilime dayalı 11 sağlık yararı.

Muzun Diyete Yararları Neler içerir?

Muz, dünyanın en popüler meyveleri arasındadır .

Güneydoğu Asya’ya özgü, şimdi dünyanın birçok sıcak yerinde yetiştiriliyorlar.

Muzlar renk, boyut ve şekle göre değişir.

En yaygın çeşidi, bir çeşit tatlı muz olan Cavendish’tir. Yeşil, olgunlaşmadığında, olgunlaştıkça sararır.

Muz, bol miktarda lif ve birkaç antioksidan içerir. Bir orta boy muz (118 gram) da:

  • Potasyum: RDI’nin% 9’u
  • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın% 33’ü
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 11’i
  • Magnezyum: RDI’nin% 8’i
  • Bakır: RDI’nın% 10’u
  • Manganez: RDI’nin% 14’ü
  • Net karbonhidrat: 24 gram
  • Elyaf: 3,1 gram
  • Protein: 1.3 gram Bütçeye uygun proteinler
  • Yağ: 0,4 gram

Her muz sadece 105 kaloriye sahiptir ve neredeyse sadece su ve karbonhidrat içerir. Muzlar çok az protein içerir ve neredeyse hiç yağ içermez.

Yeşil, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratlar çoğunlukla nişasta ve dirençli nişastadan oluşur, ancak muz olgunlaştıkça nişasta şekere (glikoz, fruktoz ve sukroz) dönüşür.

Bu konumuzu okumalısın: 1 Ayda 10 Kilo Vermek

Muzun Kan Şekerine Yararı

Muzun Diyete Yararları yanı sıra kan şekerine yararlarını da inceleyebiliriz. Yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve mide boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltabilir.

Muz, ete süngerimsi yapısal formunu veren bir lif türü olan pektin bakımından zengindir.

Olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kaçan dirençli nişasta içerir.

Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini hafifletebilir ve midenizin boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltabilir.

Dahası, muzlar glisemik indekste (GI), yiyeceklerin kan şekeri düzeylerini ne kadar hızlı artırdığının 0 ila 100 arasında bir ölçüsü olan düşük ila orta dereceli bir sırada yer alır.

Olgunlaşmamış muzların GI değeri yaklaşık 30’dur, olgunlaşmış muzlar ise yaklaşık 60’tır. Tüm muzların ortalama değeri 51’dir.

Bu, muzun sağlıklı bireylerde kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmaması gerektiği anlamına gelir .

Bununla birlikte, bu durum, muhtemelen çok fazla olgunlaşmış muz yemekten kaçınması ve varsa kan şekerini dikkatle izlemesi gereken tip 2 diyabetli kişiler için geçerli olmayabilir.

Ayrıca şuna bakmalısın: Süper Etkili Bir Aylık Diyet

Zayıflama Tüyoları Muzun Diyete Yararları

Muzun Diyete Yararları

Muzun Diyete Yararı

Muzun kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test eden hiçbir çalışma yok. Bununla birlikte, muzun onları kilo vermeyi kolaylaştıran bir gıda haline getirmesi gereken birkaç özelliği vardır .

Yeni başlayanlar için muzun kalorisi nispeten azdır. Ortalama bir muzun kalorisi 100’ün biraz üzerindedir – ancak aynı zamanda çok besleyici ve doyurucudur .

Muz gibi sebze ve meyvelerden daha fazla lif yemek, defalarca daha düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybıyla ilişkilendirilmiştir.

Dahası, olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta ile doludur, bu nedenle çok doyururlar ve iştahınızı azaltabilirler.

Şunu incelemelisin: Ketojenik Diyet

Muzun Kalp Sağlığına Etkisi

Muzun Diyete Yararları yanında muz, kalp sağlığı için gerekli olan iki besin maddesi olan potasyum ve magnezyum için iyi bir diyet kaynağıdır. Potasyum, kalp sağlığı – özellikle tansiyon kontrolü için gerekli olan bir mineraldir. Önemine rağmen, çok az insan diyetlerinde yeterince potasyum alır. Muz, büyük bir potasyum kaynağıdır. Bir orta boy muz (118 gram), RDI’nin% 9’unu içerir. Potasyum açısından zengin bir diyet kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve bol miktarda potasyum tüketen kişilerde% 27’ye kadar daha düşük kalp hastalığı riski vardır

Muz Güçlü Antioksidanlar İçerir

Meyve ve sebzeler, diyet antioksidanlarının mükemmel kaynaklarıdır ve muz da istisna değildir. Dopamin ve kateşinler de dahil olmak üzere çeşitli güçlü antioksidan türleri içerirler. Muz, çeşitli antioksidanlarda yüksektir ve bu, serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmaya ve bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca şuna bakmalısın: Su Diyeti

İnsülin ve Muz

İnsülin direnci , tip 2 diyabet dahil dünyanın en ciddi hastalıklarının çoğu için önemli bir risk faktörüdür. Birkaç çalışma, günde 15-30 gram dirençli nişastanın insülin duyarlılığını dört hafta kadar kısa bir sürede% 33-50 artırabileceğini ortaya koymaktadır. Olgunlaşmamış muzlar harika bir dirençli nişasta kaynağıdır. Bu nedenle, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilirler.

Olgunlaşmamış muzlar, insülin duyarlılığını artırabilecek iyi bir dirençli nişasta kaynağıdır. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zayıflama Tüyoları Muzun Diyete Yararları

Muzların Diyete Yararları

FAQ

Muz diyeti nasıl yapılır adlı içeriğimizi inceleyebilir çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

muzun onları kilo vermeyi kolaylaştıran bir gıda haline getirmesi gereken birkaç özelliği vardır

Muzun Diyete Yararları yanı sıra kan şekerine yararlarını da inceleyebiliriz. Yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve mide boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltabilir.

Muz, bol miktarda lif ve birkaç antioksidan içerir. Bir orta boy muzda (118 gram) Potasyum: RDI'nin% 9'u B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın% 33'ü ....

Muzun Diyete Yararları yanında muz, kalp sağlığı için gerekli olan iki besin maddesi olan potasyum ve magnezyum için iyi bir diyet kaynağıdır...

Yorum Yapılmamış