Okinawa Diyeti Faydaları ve Zararları

Okinawa Diyeti Faydaları ve Zararları, Okinawa diyeti genellikle sağlıklı kabul edilir ve herkes tarafından benimsenebilir. Bütün, işlenmemiş yiyecekleri yemeyi içerir ve taze ürünler sayesinde yüksek su içeriğine sahiptir. Aynı zamanda lif ve karbonhidrat bakımından yüksektir ve genel kalori ve yağ özelliklerinde düşüktür, keto gibi yüksek yağlı diyetlerin popülaritesinin artmasına rağmen kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı olabilir. Okinawalılar genellikle günde yaklaşık 1.200 kalori yerken, Amerikalılar 2.000 kaloriye yakın tüketiyor. Bu beslenme planı, iltihabı azaltmak ve kronik hastalıkları ortadan kaldırmakla ünlüdür, ancak henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır (ORCLS, diyetin Okinawalı asırlık insanlar üzerindeki etkisini incelemek için oluşturulmuştur).

Okinawa Diyetinin Faydaları

Okinawa diyeti esas olarak bitki bazlı olduğu için, yüksek miktarda meyve ve sebze içerir. (Bu arada, CDC , her 10 Amerikalıdan sadece 1’inin her gün yeterli porsiyon ürün aldığını bildirdi.) Diyet aynı zamanda, iltihabı azalttığı gösterilen vitaminler, antioksidanlar ve lif bakımından da yüksek, diyor Rifkin.

Bununla birlikte, bu yeme tarzının ana çekiciliği, yemeğe bakış açısıdır: Okinawanlar yiyecekleri ölçmez veya kısıtlayıcı kurallara sahip değildir . Flowers, bitki temelli 80/20 planını izleyerek fazla yememe veya kilo yönetimi sorunları yaşamama eğiliminde.

Okinawa Diyetinin Zararları

Okinawa diyeti gibi bitki bazlı bir diyetin pek çok faydası olsa da, dalmadan önce sakıncalarını anlamak önemlidir. Yemeklerde et, süt ürünleri ve tam tahıllar az olduğundan, vitaminler gibi bazı besin maddelerinde eksik olma potansiyeli vardır Rifkin, B ve D, kalsiyum ve demir diyor. Bu diyet aynı zamanda soya bakımından da yüksektir ve bu belirli popülasyonlar için ideal olmayabilir. (Bilginize: Güvenli soya seviyeleri ve endokrin sistem üzerindeki etkisi hakkında çelişkili bilgiler var . Göğüs ve yumurtalık kanseri riski daha yüksek olan bazı kadınların soya ve ketende bulunanlar gibi fitoöstrojenlerden kaçınması gerekebilir.

Flowers, bu diyeti bir çeşit sağlıklı yaşam tedavisi olarak övmeden önce, Okinawa’daki insanların genel yaşam tarzına da bakmak önemli, diyor Flowers. Okinawalıların sağlıklı ve uzun ömürlü olmasının arkasında tek bir neden yok – yeme alışkanlıkları, egzersiz rutinleri, ilişkileri ve çevresi olası faktörlerdir. Mavi Bölgelerdeki insanlar tipik olarak günde ortalama 14.000 ila 18.000 adım, Amerikalılar ortalama yaklaşık 5.000 adımdır. Flowers, onlar gibi yemek yiyecekseniz ve aynı sonuçları beklerseniz, tüm faydaları elde etmek için onlar gibi hareket etmeniz gerekir, diyor Flowers.

Zayıflama Tüyoları Okinawa Diyeti Faydaları ve Zararları

Okinawa Diyeti Faydaları ve Zararları

Okinawa Diyeti Faydaları ve Zararları hakkında Rifkin, bu diyete tam olarak uymanın – özellikle kaloriyi 1.200’e düşürmenin – birisinin uzun vadede sürdürmesi için zor ve hatta tehlikeli olacağı konusunda uyarıyor. Bununla birlikte, “mevcut obezite salgınıyla, çoğu insan günlük yemeklerinden bir miktar kalori atmaktan fayda sağlayabilir. 1.500 kalorilik bir diyet başlamak için daha makul bir yer olabilir” diyor. Amerikan diyetinin de dünyanın diğer yerlerine göre daha işlenmiş ve kimyasal olarak yüklü olduğuna dikkat çekiyor. Rifkin, “Hepimiz Okinawalıların başını sallamalı ve dünyadan gelen yiyecekleri daha fazla yemeye başlamalıyız” diyor.

Ayrıca şunu okuyabilirsin: Kimsenin Bilmediği Zayıflama Sırları

Okinawa Diyet Listesi

Kahvaltı: sarı biber ve 1/2 tatlı patates ile tofu.

Atıştırmalık: fıstık ezmeli elma

Öğle yemeği: mercimek veya soya fasulyesi ve brokoli ile pilav

Atıştırmalık: deniz yosunu salatası veya havuçlu miso çorbası, shiitake mantarı, tofu ve turp

Akşam yemeği: kahverengi pirinç mercimek, ıspanak ve balkabağı

Atıştırmalık: soya sütü

Yorum Yapılmamış