Okinawa Diyeti Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Okinawa Diyeti Nedir? İşte bilmeniz gereken her şey bu makalede olacak. Okinawa diyeti Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ve National Geographic Mavi Bölge Diyeti olarak da adlandırmıştır. Güney Pasifik’teki bir Japon takımadasına yolculuk yaptığınızda, sürekli olarak 100 yıldan fazla yaşayan bir ada sakinleri topluluğu bulacaksınız. Okinawans’ın şaşırtıcı uzun ömürlülüğü, bu kadar uzun ve sağlıklı yaşamlara yol açabilecek belirli alışkanlıklar hakkında kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılmasını sağlamıştır. Araştırmacılar, meşhur bir gençlik kaynağı bulmak yerine, benzersiz Okinawa diyetinin ve güçlü sosyal ağların bu asırlıkların yaşlanma sürecini yavaşlatmasına yardımcı olduğunu fark ettiler.

Dünyanın diğer tarafında yaşıyor olsanız bile, benzer bir yemek yeme tarzını takip etmek, sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Okinawa diyeti hakkında bilmeniz gerekenler:

Zayıflama Tüyoları Okinawa Diyeti Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Okinawa Diyeti

Okinawa diyeti nedir?

MS, RDN’den Stefani Sassos, “Geleneksel Okinawan diyeti, üretim açısından çok zengindir ve bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından bol miktarda bulunur, bu da sağlık açısından faydalı ve yaşlanmayı geciktirici özelliklerinin muhtemel nedenidir” diyor. Good Housekeeping Institute için Kayıtlı Diyetisyen . “Okinawan diyeti, daha fazla iltihaplanma özelliğine sahip olma eğiliminde olan et, rafine tahıl, doymuş yağ, şeker, tuz ve tam yağlı süt ürünlerini sınırlıyor.”

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ve National Geographic , Okinawa diyetini Mavi Bölge diyeti olarak tanımladı, bu da özellikle uzun ömürle ilişkili olduğu anlamına geliyor. Sassos, “Yalnızca vegan olmasalar da, bitki temelli yemeye odaklanmak Mavi Bölge diyetleri arasında ortak bir temadır” diyor.

Ayrıca şunu okuyabilirsin: Ketojenik Diyet

Okinawa diyeti nelerden oluşur?

Okinawa diyetinin büyük çoğunluğu öncelikle yeşil ve sarı sebzeler, kök sebzeler, soya bazlı yiyecekler ve mantarlardan oluşur. Okinawalılar balık, et, süt ürünleri ve pirinç gibi tahılları çok daha az miktarlarda yerler. Okinawa diyetinde yaygın olan bazı yiyecek örnekleri şunlardır:

  • Sebzeler: portakallı tatlı patates, mor tatlı patates, deniz yosunu, yosun, bambu filizi, turp, acı kavun, lahana, havuç, balkabağı, papaya ve mantarlar
  • Soya bazlı yiyecekler: tofu, miso, natto (fermente soya fasulyesi) ve edamame
  • Tahıllar: darı, buğday, pirinç ve erişte
  • Et ve deniz ürünleri: balık, deniz ürünleri ve biraz domuz eti

Diyet tipik olarak sığır eti, işlenmiş et, yumurta, peynir, süt ve şekerli tatlılar ve atıştırmalıklar gibi işlenmiş karbonhidratları içermez.

Sassos, “Okinawan diyetinde rafine karbonhidratlar düşükken, bu diyetin kendisinin düşük karbonhidrat olduğu anlamına gelmez” diyor. “Aslında Okinawalılar, kök sebzeler ve yeşil-sarı sebzeler gibi yüksek rafine edilmemiş karbonhidrat alımlarıyla biliniyorlar, diyetlerinin temelini tatlı patatesler oluşturuyor.”

Tuzlu balık ve miso gibi bazı Okinawan yiyecekleri yüksek düzeyde sodyum içerebileceğinden, bu beslenme planını uygulamadan önce doktorunuzla konuşun – özellikle de düşük sodyumlu bir diyet uygulamanız talimatı verildiyse .

Okinawans ne sıklıkla yemek yer?

Okinawalılar düzenli öğün yemek, ama onlar takip felsefesi de her yemekten kilit fark yaratıyor. Sassos, ” Okinawan’ın hara hachi bu ifadesi, Okinawalılara %80 tok olduklarında yemeyi bırakmalarını hatırlatmak için yemeklerden önce söyleniyor.” “Bu, kilo yönetiminde ve obezite ile mücadelede rol oynuyor.”

Ayrıca şunu da okuyabilirsiniz: Diyet Yapmadan Kilo Vermenin 10 Yolu

Okinawans neden bu kadar sağlıklı?

Okinawans’ın sağlıklı kalmasının bir nedeni de diyetleridir. Akdeniz diyeti gibi ve DASH diyeti , bu özel beslenme tarzı kalp damar hastalığı ve diğer kronik hastalıkların azalmış riski ile ilişkilidir. Araştırmacılar theorize doymuş yağ, yüksek antioksidan alımı ve düşük glisemik yük düşük seviyelerde oksidatif stresi azaltmak gibi, birden fazla biyolojik mekanizmaları zorlaştırmaktadır.

Okinawans ayrıca 5 yaşında moai adı verilen benzersiz sosyal ağlar oluşturur . Moai üzerinde çalışılan biri 97 yıldır her gün tanışmıştı. Bir üye gelmezse, diğer dördü arkadaşlarına bakmak için köyün karşısına geçerlerdi. Okinawalılar bu güçlü dostlukları kurmanın yanı sıra ailelerini ve inanç topluluklarını da ödüllendiriyor. Ayrıca gün boyunca doğal olarak hareket ederler, sadece yemek pişirerek, ev işleri yaparak ve yürüyerek aktif hale gelirler .

Okinawa diyetini uygulamak kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Sassos, ” Bu tür bir beslenme planında, özellikle tatlılar ve işlenmiş yiyecekler gibi bir dizi yüksek kalorili ürünü ortadan kaldırarak ve hara hachi bu konseptini izleyerek kesinlikle kilo verebilirsiniz ” diyor. Bununla birlikte, Okinawa diyeti, diğer yemek planlarından farklı olarak, özellikle kilo vermek için tasarlanmamıştır .

Okinawa Diyeti Özet

Sassos, “Okinawa’da yaşamıyorsanız ve bölgedeki özel yiyeceklere erişiminiz yoksa, bu tür bir diyet uygulamak zor olabilir” diyor. “Bununla birlikte, diyetin belirli ilkelerinden çok şey öğrenebiliriz. Daha fazla bütün gıdaları vurgulamak, üretime ve ileriye dönük tabak ekme, sağlık açısından çok sayıda fayda sağlayabilir. Rafine işlenmiş gıdaları ve yüksek şekerli yiyecekleri ve yemek yemeyi sınırlamak ölçülü olarak, yaşam tarzınıza dahil etmeniz gereken tüm önemli stratejilerdir. “

FAQ

MS, RDN'den Stefani Sassos, "Geleneksel Okinawan diyeti, üretim açısından çok zengindir ve bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından bol miktarda bulunur, bu da sağlık açısından faydalı ve yaşlanmayı geciktirici özelliklerinin muhtemel nedenidir" diyor.

Okinawan'ın hara hachi bu ifadesi, Okinawalılara% 80 tok olduklarında yemeyi bırakmalarını hatırlatmak için yemeklerden önce söyleniyor.

Okinawa Diyeti Kategorimize bakabilirsin.

Yorum Yapılmamış