Peygamber Diyeti

Peygamber diyeti mevcut beslenme alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız, sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’den daha iyi bir rol model izlemek olabilir. Hz.Muhammed (SAV) dengeli, ölçülü bir yaşam sürdü ve son derece besleyici bir diyete sahipti.

İşte Peygamber Efendimiz’in (SAV) günlük hayatında yediği yemeklerin bir listesi:

Tarihler

Peygamber Diyeti için hurmalar son derece besleyicidir, lif, Vitamin B-6 ve günlük diyetimizde bulunması gereken Demir, Kalsiyum, Potasyum, Manganez, Bakır vb. Mineraller bakımından zengindir. Hurmanın ayrıca kolesterolden yoksun olduğu ve minimum yağ içerdiği bilinmektedir. Peygamberimiz (SAV) her gün yedi hurma çıkarırdı. Bir hadise göre:

Allah Resulü (SAV), “Her sabah yedi Ajwa hurmasını yiyen, yediği gün zehirden ve sihirden etkilenmez.” (Buhari 5445)

Ayrıca şuna bakabilirsin: 1 Ayda 5 Kilo Vermek

Peygamber Diyetinde İncir

İncir cennetin meyvelerinden biridir ve Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından da tercih edilmiştir. İncir mide rahatsızlıkları, yığınlar, gut hastalıkları için iyi bir tedavi olma eğilimindedir ve çok sayıda besin ve antioksidan içerdikleri için insan vücudundaki kemikleri güçlendirir. Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de incirden de bahsetmiştir:

“İncire ve zeytine” (Kuran 95: 1)

Peygamber Diyetinde Süt

Süt, kalsiyum açısından zengin olduğu için kemiklerin ve dişlerin güçlendirilmesi için gereklidir. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarını iyileştirir, görüşü yeniler ve insan hafızasını geliştirir. Peygamberimiz (SAV) keçi ve deve sütü içmeyi çok severdi. Kuran-ı Kerim’de de sütten bahsedilmektedir:

“Size onların karınlarından – boşaltımla kan arasında – içenlerin hoşuna giden saf süt içiyoruz.” (Kuran 16:66)

Su Diyeti nedir inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Peygamber Diyeti Et

Peygamber Efendimiz (sav) ‘e göre et, protein ve çinko, demir vb. Minerallerle dolu olduğu için gıdaların kralıdır. Bu mineraller kemik gücü için gereklidir ve insan bağışıklık sistemi ve vücut dokusunun korunmasında hayati bir rol oynarlar.

Peygamber Diyeti Üzüm

Üzüm, Peygamber Efendimiz (SAV) ‘in bir başka favori gıda maddesiydi. Aynı zamanda kanın saflaştırılmasını içeren ve böbrekler ve bağırsak hareketi için de gerçekten iyi olan birçok sağlık yararı vardır.

Ayrıca şuna bakabilirsin: Paleo Diyeti

Tatlım

Bal, hemen hemen her tür hastalık için doğal bir tedavidir. Peygamberimiz (SAV) her sabah balla karıştırılmış bir bardak su içerdi. Balın mide sorunları, iştah sorunları ve balgam kontrolüne kadar tüm rahatsızlıkları tedavi ettiği düşünülmektedir.

Peygamberimiz (SAV), “Şifa üç şeyden ibarettir: hacamat, bir yudum bal veya koterizasyon.” (Buhari 5681)

Zeytinyağı

Zeytin de cennetin yiyeceklerinden biridir ve Allah (cc) Kuran’da (yukarıda bahsedildiği gibi) bunlar üzerine yemin eder. Cilt ve saç tedavileri için gerçekten faydalıdır ve mide iltihapları vb. Durumlarda iyileşme amacıyla da kullanılır. Cüzzam tedavisi için de kullanılabilir.

“Peygamber Efendimiz (SAV) buyurdu: Yağından ye ve onu (zeytini) kullan, çünkü gerçekten mübarek bir ağaçtandır.” (Tirmizi 1852)

Arpa

Peygamber Diyeti arpa, muazzam besin değeri ile ateşi iyileştirmede oldukça etkilidir. Peygamber Efendimiz (SAV) onu ekmek, hamur ve yulaf lapası şeklinde yapardı. Farklı rahatsızlıklar ve zayıflıkla mücadele söz konusu olduğunda sağlık açısından birçok faydası vardır. Bir hadise göre:

“Resulullah (SAV) üzerimize girdi ve onunla birlikte yakın zamanda bir hastalıktan kurtulmuş olan Ali bin Ebu Talib’di. Asılı bir sürü olgunlaşmamış hurma vardı ve Peygamberimiz (SAV) onlardan yiyordu. ‘Ali biraz yemek yemek için uzandı ve Peygamberimiz (SAV)’ Ali’ye: ‘Dur, ey Ali! Bir hastalıktan yeni kurtuldun. ‘ Peygamberimiz (SAV) için biraz yeşillik ve arpa yaptım ve Peygamberimiz (SAV) ‘Ali’ye:’ Ey Ali, bundan biraz ye, çünkü senin için daha hayırlı. ‘”(İbn Mace 4:31: 3442)

Kilo Vermenin En Hızlı Yöntemi Su Diyeti

Kavun

Kavunlar su içeriği yüksek ve kalorisi düşüktür. Kanser önleyici özelliklerin yanı sıra çeşitli Vitaminler ve mineraller içerir. Kavunlar ayrıca böbrek rahatsızlıklarının, mide rahatsızlıklarının ve kalp rahatsızlıklarının iyileştirilmesine de katkıda bulunabilir. Yaşlanma karşıtı özellikleri ve cilt tedavileri ile de bilinir.

“Resulullah (SAV), taze hurmalarla kavun yerdi ve şöyle derdi: Birinin sıcağı diğerinin serinliği, birinin serinliği diğerinin sıcağıyla bozulur.” (Ebu Davud 3836)

Peygamber Diyeti ve Balkabağı

Kabak, Peygamber Efendimizin (SAV) en çok sevdiği sebzelerden biriydi. Akciğerler için son derece faydalıdır ve insanlarda doğum kusurlarıyla savaşır. Ayrıca astım, tansiyon, bazı kanser türleri ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara da çare görevi görür.

“Bir terzi, Reslullah’ı (SAV) hazırladığı yemeğe davet etti. Anas dedi ki: Resulullah (SAV) ile arpa ekmeği ve balkabağı ve kurutulmuş dilimlenmiş et içeren çorba ile gittim. Anas dedi ki: Resulullah’ı (SAV) balkabağının peşinden yemeğin etrafında dolaşırken gördüm, bu yüzden o günden beri balkabağı hep sevmişimdir. ” (Ebu Davud 3782)

Yukarıda listelenen tüm bu yiyeceklerin sağlık açısından büyük faydaları vardır ve kesinlikle bunu ayın alışveriş listenize eklemelidir! Bu besin maddelerini günlük diyetinize dahil etmeye başlarsanız, sağlığınız kesinlikle iyileşecektir, sonuçta bu Peygamber Efendimizin (PBUH) Sünnetidir.

FAQ

Peygamber diyeti mevcut beslenme alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız, sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'den daha iyi bir rol model izlemek olabilir.

Hurmalar son derece besleyicidir, lif, Vitamin B-6 ve günlük diyetimizde bulunması gereken Demir, Kalsiyum, Potasyum, Manganez, Bakır vb. Mineraller bakımından zengindir. Hurmanın ayrıca kolesterolden yoksun olduğu ve minimum yağ içerdiği bilinmektedir.

Yorum Yapılmamış