Türkiye’nin Zayıflama Doktorları

Türkiye’nin Zayıflama Doktorları, Akdeniz diyetleri ve aktif yaşam tarzları göz önüne alındığında Türklerin sağlıklı bir grup olduğu kolayca varsayılabilirken, Türkiye aslında nüfusun yaklaşık yüzde 30’u fazla kilolu. Avrupa ülkeleri arasında en yüksek rakam olan ciddi bir obezite sorunu yaşıyor. Hükümet, insanların daha fazla hareket etmesini ve daha iyi yemesini sağlamak için bir dizi ilham verici program uygularken, yayınlar ayrıca daha iyi yemek ve daha sağlıklı yaşamanın yollarını tartışmaya önemli miktarda zaman ayırıyor ve bir dizi sağlıklı yaşam ve beslenme uzmanı en çok olanlar haline geldi. kamuya mal olmuş kişiler hakkında okuma ve yazma

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda özellikle sevilen ve saygı duyulan iki uzman var, kitapları aracılığıyla insanlara sağlıklarında büyük değişiklikler görmek için basit değişiklikleri nasıl uygulayacaklarını öğretiyorlar. Bu Türk diyet divalarını henüz duymadıysanız, bunu yapmanın tam zamanıdır, çünkü onların tavsiyeleri ve önerileri, ciddi yaşam ve sağlık iyileştirmelerine zemin hazırlayabilir.

Canan Karatay

Türkiye’nin Zayıflama Doktorları başında Canan Efendigil Karatay geliyor. Düşük glisemik besinler ve yüksek protein tüketmeye ağırlık vererek sağlıklı beslenmeye odaklanan diyetiyle hızlı bir isim haline geldi.

1943 yılında Elazığ’da doğan Karatay, İstanbul Üniversitesi’nde iç hastalıkları eğitimi aldı ve ardından Liverpool Bölgesel Kardiyak Merkezi’nde kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimini aldı. Alanında saygın bir doktor olan Karatay, çoğu kişi için sağlıklarını geri kazanmanın ana yolu haline gelen bir diyet yarattı.

Kendi adına altı kitabı ve 1 milyonu aşkın baskısı ile Karatay ve uygun bir şekilde “Karatay Diyeti” adıyla Türkiye’de tanınan isimler oldu. Karatay’ın diyeti, kalori ne olursa olsun her tür proteini yemek ve sağlıklı yağlar tüketmek gibi bir dizi tartışmalı ipucu sunuyor. Kahvaltının vazgeçilmez olduğuna, atıştırmanın gereksiz olduğuna ve günde sadece iki, en fazla üç öğün yemek yememiz gerektiğine inanıyor. Türklerin çok fazla karbonhidrat yediğini ve kolesterolün vücut için sanıldığı kadar kötü olmadığını savunuyor.

Zayıflama Tüyoları Türkiye'nin Zayıflama Doktorları

Türkiye’nin Zayıflama Doktorları Canan Karatay

Canan Karatay Kitabı

Karatay’ın ilk kitabı “Karatay Diyeti” 2011 baharında piyasaya sürüldü ve en çok satanlar arasındaydı ve Türkiye’de sağlıklı yaşam için en popüler kitaplardan biri olmaya devam etti. Bilimsel gerçeklere dayanarak kilo verme “ABC’sine” sahiptir.

“Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık”, 2011 sonbaharında yayımlanan ikinci kitabı olan “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık” sloganıyla “Kilolu olmaya veda, mutluluğa merhaba” sloganı taşıyor. Bu kitap, kapağa göre yüzde 100’e yakın başarı oranına sahip Karatay’ın beslenme planının devamı niteliğindedir.

2012 yılında yayımlanan “Karatay Mutfağı” başlıklı üçüncü kitabı, düşük glisemikli ve sağlıklı yemeklerin ve önerdiği malzemelerin nasıl hazırlanacağına dair bir yemek kitabı. Kitapta, sağlıklı yemek pişirme yöntemleri ve tereyağı ve yoğurt gibi ev yapımı yiyeceklerin nasıl hazırlanacağına dair talimatlar veriyor ve sağlıklı bir diyetle gönülden tavsiye ediyor.

2013 yılında Karatay’ın “Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!” (Karatay Diyeti ile Obezite ve Diyabete Çözümler Var), sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek obezite ve diyabetle nasıl mücadele edileceğine dair ilgili ipuçları paylaştı. Kitabın sloganı: “Hayatınızı kurtaracak 20 basit adım.”

“Karatay Diyetiyle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi” Karatay’ın proteinlerin, yağların ve karbonhidratların ne kadar sağlıklı olduğunu anlatarak hormonal dengesizliklerin ve metabolik bozuklukların nedenlerini daha ayrıntılı olarak ele alan beşinci kitabıdır. optimal sağlık için tüketilmeli ve olumlu etkileri olmalıdır.

Karatay’ın 2016 yılında yayımlanan son kitabı “Canan Karatay’la Şifa Bulanlar”ve daha sağlıklı yaşam biçimlerini başarıyla benimsemiş çeşitli yaş gruplarından insanların 50 başarı öyküsünün derlemesidir. sadece kilo vermede değil, birçok kişinin ilaçlarını bırakması ve hatta hastalıkları ortadan kaldırmasıyla.

Ayrıca şuna bakmalısın: Zayıflama Uzmanından Limonlu Kürler

Ayşegül Çoruhlu

Türkiye’nin Zayıflama Doktorları akla gelen bir diğer isim ise Ayşegül Çoruhlu. Ayşegül Çoruhlu Türkiye’nin Alkali Diyet meraklısıdır. Bir biyokimya ve yaşlanma karşıtı uzmanı olan Çoruhlu. “Alkali Diyet” adlı Türkçede en çok satan kitabının adı olarak iki katına çıktı. PH seviyeleri olarak da bilinen optimum alkali ve asidik dengeyi sürdürme eğilimine önemli katkı sağlamıştır. .

1969 yılında doğan Çoruhlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Şişli Etfal Hastanesinde biyokimya alanında uzmanlaştı ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans programına katıldı. Amerikan Hastanesi’nde biyokimya uzmanı oldu ve aynı zamanda önleyici tıp için bir check-up programı tasarladığı Interned Polikliniği’nde laboratuvar şefi oldu. Bu, antioksidan, gıda duyarlılığı, hormon ve genetik testleri içeriyordu. Bu da onu bu tür yaşlanma karşıtı yaklaşımı ilk uygulayanlardan biri haline getirdi. Seminerlerde eczacılara ve doktorlara koçluk yapmaya devam etti.

Zayıflama Tüyoları Türkiye'nin Zayıflama Doktorları

Türkiye’nin Zayıflama Doktorları Ayşegül Çoruhlu

İki kitabı olan “Alkali Diyet” ve diyetin biyokimyasını hücresel düzeyde anlatan “Tokuz Ama Açız” da paylaşıyor. İnsan vücudunun hafif alkali olacak şekilde programlandığı ve aşırı asiditenin kanser, kolesterol, osteoporoz, obezite ve daha fazlasına cevap veriyor. Çözüm basit: Daha fazla alkali ve daha az asitli yiyecekler yiyin ve Çoruhlu’nun kitapları bunun nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklıyor.

“Alkali Diyeti” 2012 yılında piyasaya sürüldü ve “alkali” ve “asidik” terimlerinin herkesin dilinden düzenli olarak düşmesi konusunda devrim niteliğindeydi. Kitabında ideal bir PH dengesini korumanın neden önemli olduğun açıklıyor. Aşırı asiditenin ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini ve diyetlerimize daha fazla alkali yiyecek getirmek için kolay değişikliklerin nasıl uygulanacağını açıklıyor.

Çoruhlu’nun ikinci kitabı “Tokuz Ama Açız” 2013 yılında yayınlandı. Uzun süreli kilo kaybı ve sağlık yararları için alkali ağır diyetin nasıl uygulanacağı ve daha da ayrıntılı olarak anlatıldı.

Yorum Yapılmamış