Yoğurt Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yoğurt Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu? Bu soruya geleceğiz önce cevaplamamız gereken sorular var. Yoğurt, dünya çapında kremalı bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak tercih edilen fermente bir süt ürünüdür.

Dahası, kemik sağlığı ve sindirim faydaları ile ilişkilidir. Hatta bazı insanlar kilo vermeyi desteklediğini iddia ediyor.

Aslında, birkaç diyet sadece yoğurdun etrafında toplanır ve kilo vermenize yardımcı olmanın anahtarı olduğunu iddia eder. Yine de, bu iddiaların bilimsel incelemeye nasıl dayandığını merak edebilirsiniz.

Bu makale, belirli yoğurt diyetleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu popüler süt ürününün kilo vermenize yardımcı olup olmadığını açıklamaktadır.

Zayıflama Tüyoları Yoğurt Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yoğurt Diyetinin Açıklaması

Çoklu diyetler, bu yiyeceğin hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olduğu konusunda ısrar eden temel bileşen olarak yoğurda yer verir.

Bu bölüm, sağlam bilime dayanıp dayanmadıklarını belirlemek için bu diyetlerden ikisini gözden geçiriyor.

Süper Etkili Bir Aylık Diyet

Yoğurt Diyeti

Beslenme uzmanı Ana Luque, yoğurdun kilo vermenin ve genel sağlığı desteklemenin sırrı olduğunu söyleyen aynı adlı kitabında Yoğurt Diyeti adlı bir beslenme düzenini destekliyor.

Spesifik olarak, yoğurttaki probiyotiklerin obezite, laktoz intoleransı, sindirim sorunları, asit reflü, irritabl bağırsak sendromu (IBS), alerjiler, diyabet, diş eti hastalığı, maya enfeksiyonları, yavaş metabolizma ve ülserlerin tedavisine yardımcı olduğunu beyan ediyor .

Kitap ayrıca her gün birkaç porsiyon yoğurt yemeyi içeren 5 haftalık bir detoks diyeti içeriyor.

Yazar, bu diyetin sindirim sorunları ve laktoz intoleransının üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu iddia etse de , şu anda diyet planının etkinliğini destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Yoğurt ve kilo verme ile ilgili teoriler

Çeşitli teoriler, yoğurdun çeşitli besinler nedeniyle kilo vermeyi desteklediğini öne sürmektedir.

Kalsiyum iddiası

Süt yoğurdu mükemmel bir kalsiyum kaynağı olarak kabul edilir ve 1 fincan (245 gram) Günlük Değerin (DV) yaklaşık% 23’ünü sağlar.

Kalsiyum, kemik sağlığı için önemli olan önemli bir mineraldir. Ayrıca kilo verme etkileri için de incelenmiştir.

Test tüpü çalışmaları, kandaki yüksek kalsiyum seviyelerinin yağ hücresi büyümesini azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, hayvan çalışmaları, kalsiyum takviyelerini vücut ağırlığında ve yağ kütlesinde önemli azalmalarla ilişkilendirir.

Ancak kalsiyumun insanlarda kilo verme üzerindeki etkisi karışıktır.

4.733 kişiden oluşan bir çalışma, sağlıklı vücut kitle indeksi (BMI) olan çocuklarda, ergenlerde, yetişkin erkeklerde, menopoz öncesi kadınlarda ve yetişkinlerde zamanla önemli ölçüde daha az kilo alımı ile kalsiyum takviyelerini ilişkilendirmiştir.

Protein iddiası

Yoğurdun protein içeriği çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Açlık hormonlarının düzenlenmesi. Yüksek protein alımının, birkaç iştahı azaltan hormon düzeylerini artırdığı bulunmuştur. Aynı zamanda açlık hormonu grelin seviyelerini de düşürür.
 • Metabolizmanızı hızlandırmak. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmanızı hızlandırarak gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.
 • Kendini tok hissettiriyor. Protein alımınızı artırmanın tokluk ve tatmin duygularını artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, yüksek proteinli bir diyet doğal olarak sizi gün boyunca daha az kalori tüketmeye teşvik edebilir.
 • Kilo kaybı sırasında kasların korunmasına yardımcı olur. Düşük kalori alımının yanı sıra, yüksek proteinli bir diyet, özellikle direnç egzersizi ile birleştirildiğinde yağ kaybını teşvik ederken kas kütlesini korumaya yardımcı olabilir.

Bir fincan (245 gram) yoğurt, normal yoğurtta 8 gram protein ile Yunan yoğurdunda 22 gram arasında her yerde bulunur.

Bununla birlikte, bu süt ürünü protein içeriği bakımından benzersiz değildir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye ve soya gibi yiyecekler de Bütçeye Uygun Proteinler.

Probiyotik iddiası

Yoğurt, bağırsak sağlığını destekleyen faydalı bakteriler olan iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Araştırma sınırlı olsa da, erken araştırmalar probiyotiklerin – özellikle yoğurtta yaygın olan Lactobacillus bakterisi içerenlerin – kilo vermenize ve göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aşırı kilolu 28 yetişkinde yapılan 43 günlük bir çalışma, Lactobacillus amylovorus ile günde 3.5 ons (100 gram) yoğurt yemenin , vücut yağında probiyotik içermeyen yoğurttan daha fazla azalmaya neden olduğunu buldu.

Bu sonuçlar umut verici olmakla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zayıflama Tüyoları Yoğurt Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yoğurt Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu

Yoğurt kilo vermede etkili midir?

Besinleri bir yana, yoğurt ve kilo kaybı hakkında hangi çalışmaların gösterdiğini merak edebilirsiniz. Özellikle, diyetinize dahil etmenin çeşitli yolları kilonuzu nasıl etkilediğini değiştirebilir.

Diğer yiyecekleri yoğurtla değiştirmek

İlginç bir şekilde, yüksek yağlı, düşük proteinli bir yiyeceği yoğurtla değiştirmek kilo kaybını artırabilir.

Bir çalışmada 20 sağlıklı kadına ya öğleden sonra atıştırmalık olarak 160 kalori (6 ons veya 159 gram) yoğurt ya da yüksek yağlı krakerler ve çikolatadan aynı sayıda kalori verildi.

Yoğurt yerken kadınlar daha uzun süre tok hissettiklerini belirttiler. Ayrıca akşam yemeğinde ortalama 100 kalori daha az tüketiyorlardı.

Bu nedenle, diğer atıştırmalık yiyecekleri yoğurtla değiştirmek iştahınızı kontrol etmenize ve daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir.

Yoğurt Diyetinin Zararları

Yoğurt besleyici bir diyetin parçası olsa da, tüm ürünler sağlıklı değildir.

Aslında, birçok yoğurt, özellikle yağsız ve az yağlı aromalı çeşitler olmak üzere yüksek miktarda ilave şeker paketler.

İlave şeker içeriği yüksek diyetler , artmış obezite ve kilo alma riskinin yanı sıra kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi durumlarla ilişkilidir.

Bu yüzden satın almadan önce yoğurdun üzerindeki etiketi mutlaka okumalısınız . Sade ve şekersiz yoğurtlar, ilave şeker içermedikleri için en iyisidir.

1 Ayda 10 Kilo Vermek

Diyetinize Yoğurt Eklemenin Sağlıklı Yolları

Yoğurt, diyetinize besleyici ve çok yönlü bir katkı sağlayabilir. İşte bunu rutininize dahil etmenin bazı sağlıklı yolları:

 • Dengeli bir kahvaltı veya doyurucu bir atıştırmalık için meyveler, kuruyemişler ve tohumlarla doldurun.
 • Smoothie’lere ekleyin.
 • Gece yulafla karıştırın .
 • En iyi sıcak yulaf ezmesi, proteinli krepler veya bir parça yoğurt ile tam tahıllı waffle.
 • Daldırma, salata sosları ve sürülebilir yiyecekler yapmak için otlar ve baharatlarla karıştırın .
 • Ekşi krema yerine tam yağlı yoğurt koyun.
 • Kekler ve hızlı ekmekler gibi unlu mamullerde tereyağı yerine kullanın.

 

FAQ

Spesifik olarak, yoğurttaki probiyotiklerin obezite, laktoz intoleransı, sindirim sorunları, asit reflü, irritabl bağırsak sendromu (IBS), alerjiler, diyabet, diş eti hastalığı, maya enfeksiyonları, yavaş metabolizma ve ülserlerin tedavisine yardımcı olduğunu beyan ediyor .

Çeşitli teoriler, yoğurdun çeşitli besinler nedeniyle kilo vermeyi desteklediğini öne sürmektedir.

Yoğurt besleyici bir diyetin parçası olsa da, tüm ürünler sağlıklı değildir.

Yorum Yapılmamış